Location :
Kemalpaşa-İZMİR
Email :
info@aydinlarmadencilik.com.tr
Call Us :
+902328802001
Havuz Arıtma Kumu
Havuz suyundaki kum ve tortuların arıtılmasında havuz arıtma kumu kullanılmaktadır. Kuvars kumlarının filtre olarak kalın kuvars kumundan ince kuvars kumuna göre sıralanmasıyla havuz arıtma kumu kullanıma hazır olur. Havuz temizliğinde ve bakımında havuz arıtma kumları önemli yer tutmaktadır.

Tesislerimizde üretilen doğal kuvars kumu başta inşaatta yapı malzemeleri alanında olmak üzere, sahip olduğu mekanik ve kimyasal özellikleri sayesinde filtre kumu olarak havuz suyu arıtımı için de kullanılabilmektedir. Havuz temizliğinde önemli yer tutan filtreleme işlemi, havuzun bulunduğu işletmenin sahiplerini olduğu gibi havuz kullanıcılarını da yakından ilgilendirmektedir. Etkili filtrasyonun sağlanması ile hem kullanıcı hem de işletme sahipleri için önem arz eder. Bu bağlamda geliştirilen ve yapısında kuvars kumu bulunan filtreler sudaki bulanık ve tortulu görünümün giderilmesini sağlar. Kuvars kumu bakteriyel kontaminasyon içermemesi sebebi ile bu filtrelerde kullanılmak üzere sıklıkla tercih edilir.
Ayrıca kuvars kumu sahip olduğu yüksek aşınma direnci ile uzun süreli kullanıma elverişli, asitlere karşı dirençli ve ters yıkanabilme özelliklidir. Filtreleme hızı, kullanılan kuvarsın tanecik boyutuna göre yavaş, orta hızlı ve ya hızlı olarak değişebilmektedir. Havuz suyu arıtımı için kuvars kumu içeren filtrelerin yanı sıra klor, adsorpsiyon özelliği ile bilinen aktif karbon ve antrasit gibi maddeler kullanılmaktadır ancak kuvars kumu hem sahip olduğu mekanik ve kimyasal özellikleri hem de düşük maliyeti ile yıllardır havuz suyu arıtımı amaçlı kullanılan vazgeçilmez bir malzemedir.